מתי כדאי להרוג את החברה (בע"מ) שלך?

|
דף הבית » מתי כדאי להרוג את החברה (בע"מ) שלך?

טוב, אולי להרוג נשמע קצת מוגזם..

המונח המקצועי הוא "פירוק חברה" ומשמעותו חיסולה הפורמאלי של חיי החברה ועסקיה. כשם שחברה מוקמת באופן רשמי ונרשמת במרשם החברות, כך פירוקה נעשה בדרך פורמאלית מול רשם החברות ולעיתים אף בית המשפט וכונס הנכסים הרשמי.

ישנם מספר סוגי פירוקים והאחד שנעסוק בו נקרא "פירוק חברה מרצון", היינו, פירוק שבו בעלי המניות מבקשים לפרק את החברה ולחברה יש יכולת לפרוע את חובותיה עד הפירוק. לעיתים הסיבה נעוצה בעובדה שהחברה לא רווחית, לעיתים סכסוכים בין בעלי המניות ולעיתים לא נעשה בה שימוש כלל.

למה כדאי ואף רצוי לפרק את החברה שלכם?

אגרה ודיווח שנתיים

נתחיל בציון העובדה, שכל עוד חברה רשומה במרשם החברות, עליה לשלם אגרה שנתית בסכום הנע בין 1000-1500 ₪ לערך (תלוי במועד התשלום). כל עוד לא שולמה האגרה ולא פורקה החברה, סכומים אלו מצטברים לכדי סכום גדול ומשמעותי. מעבר לאגרה השנתית קיימת חובת דיווח שנתית לרשם החברות.

הכרת חברה כחברה מפרת חוק

חברה שהפרה את הוראות החוק, קרי, דיווח שנתי ותשלום אגרה, יכולה למצוא את עצמה מוכרזת על ידי רשם החברות כחברה מפרת חוק. להכרזה נלוות הגבלות הן על החברה והן על בעלי המניות והדירקטורים:

  • – סירוב רישום/שינוי שיעבודים, ובעקבות כך חברה לא תוכל ליטול הלוואות בנקאיות.
  • – סירוב שינוי שם החברה ומטרותיה.
  • – איסור מיזוג עם חברה נוספת.
  • – איסור על הקמת חברה חדש על ידי חברה מפרה (ואף בעל שליטה בה).

עיצומים כספיים

לרשם החברות יש סמכות להטיל עיצום כספי ששיעורו 8000 ₪ לערך בגין כל הפרה. עיצום כספי שלא שולם במועד רשאי הרשם לדרוש אותו מגורמים בחברה.

המרכז לגביית קנסות

אם כל מה שנרשם לעיל לא מספיק, לרשם החברות סמכות להעביר חובות של חברה לא משלמת למרכז לגביית קנסות. המרכז לגביית קנסות פועל בדרך שונה מבתי המשפט, שכן שולח הוא מכתב או שניים על פי פקודת המיסים (גבייה) ולאחר מכן מתחיל החוב לתפוח בצורה דרסטית עקב תוספת הצמדה וריביות וכל זאת בתוספת לעיקולים שיוטלו במהרה על כלל נכסי החברה וגורמים בחברה.

סיכום

אם אתם יודעים שקיימת ברשותכם חברה שאינה בשימוש/אין כוונה להשתמש בה בעתיד, לא יהיה זה חכם להשאירה "על המדף". גם אם עד היום לא קיבלתם פנייה כלשהי בדבר תשלום חוב כזה או אחר, אין הדבר אומר שהחוב לא קיים ויש סיכוי שהוא יפתיע אתכם בעתיד לאחר שהוא כבר טפח עשרות מונים. המרכז לגביית קנסות אינו גוף קל כלל וכלל, וכך לעיתים גם רשם החברות. כדאי להסדיר נושאים כאלה לפני שמתחילה הבעיה להתפשט והופכת למסובכת יותר ויותר.

תוכן המאמר עזר לכם? אודה אם תחזירו לעסק ביקורת חיובית בגוגל

נשוי ואבא לשני ילדים מקסימים. בעל משרד עריכת דין שעיקר עיסוקו בתחומי המקרקעין וייפוי הכוח המתמשך. אוהב לקרוא, ללמוד וכותב בזמני החופשי את הבלוג שאתם קוראים בו. מחפשים לקדם עניין מסוים? צריכים לפתור בעיה כלשהי? אתם מוזמנים לדבר איתי ונפתור יחדיו את הנושא.

מכירים אדם נוסף שיעניין אותו?

לייעוץ ויצירת קשר, אנא פנו למשרד בקישור הבא:

כתובת המשרד:
אגוז 22, יבנה
כתובת למשלוח דואר:
ת.ד. 436, יבנה, 8110302